2014. gada mājbrūvētāju kongress Odzienā

2014. gada 17. un 18. maijā visas Latvijas alus darīšanas entuziastus pie sevis uzņēma Odzienas muižas alusdarītava, nodrošinot iespēju mājbrūvētājiem viņu ģimenēm un citiem interesentiem sapulcēties “Mājbrūvētāju kongresam” Odzienas krogusmājā Pļaviņu novadā. Mājbrūvētāji, kas ir neatņemama KUPLA (kustība par labu alu) sastāvdaļa, vienreiz gadā pulcējas uz gada centrālo pasākumu, lai piedalītos dažādos konkursos, dalītos pieredzē, iedrošinātu alus darīšanas iesācējus un vienkārši atpūstos ar ģimenēm.

Odzienas-kopbilde_sm

 

Šī gada galvenajam konkursam tika brūvēts alus, kura sastāvā ir ne mazāk kā 50% kvieši. Konkursā piedalījās 19 dažādi kviešu ali, kas tika sadalīti trīs grupās, un katru grupu vērtēja žūrija no pasākuma dalībnieku vidus. Vērtēšanai nodotie ali tika sanumurēti tikai pēc organizatoriem zināmas sistēmas, lai spriedumu par konkursa alu ietekmētu tikai tā kvalitāte, nevis aldara iepriekšējie panākumi, atpazīstamība vai citi subjektīvi faktori. No visām trim grupām finālam tika virzīti seši ali, no kuriem apvienotā žūrijas komanda noteica trīs vislabākos. Uzvarētājam tika balva no pasākuma galvenā sponsora, lielākā Latvijas alus brūvēšanas un aprīkojuma tirgotāja bruvepats.lv – dāvanu karte 50 EUR apmērā alus izejvielu vai brūvēšanas aprīkojuma iegādei. Par uzvarētāju šajā konkursā tika kronēts Rihards F., sīvā konkurencē aiz sevis atstājot Daini M. un Ivaru G.  Arī otrās un trešās vietas ieguvējiem tika vērtīgas balvas no bruvepats.lv.

Paralēli galvenajam konkursam norisinājās “Simpātiju konkurss” jeb tā sauktais “freestyle”. Šajā konkursā katrs pasākuma dalībnieks, kurš vēlas, iesniedz tikai vienu alu neierobežotā apjomā, pudeļu formā, bez jebkādām aldara atpazīstamības atzīmēm. Tas arī tiek darīts, lai iegūtu maksimāli objektīvu novērtējumu. Visas dienas garumā katrs pilngadīgais pasākuma dalībnieks tiek aicināts šos alus baudīt un noteikt savu simpātiju ar balsošanas kupona palīdzību. Vēlā pēcpusdienā, īsi pirms apbalvošanas, balsošanas urna tiek atvērta un saskaitot balsis tiek noteikts uzvarētājs – Valentīns B., kurš saņem balvu no bruvepats.lv, veselu maisu ar jaunās iesalnīcas Latraps miežu iesalu.

Nākamais konkurss norisinās ciešā sadarbībā ar alus darītavu “Labietis”. Kādā no “Labietis”  alus brūvēšanas reizēm, jebkuram mājbrūvēšanas entuziastam tika izsniegti pāris litri gatavas alus misas, kuru jau mājās apiņojot un noraudzējot, varēja iegūt šī konkursa alu. Kā vērtētāji šinī konkursā piedalījās alus darītavas “Labietis” kolektīvs pieaicinot “šķaidītāju” – vienu neatkarīgu pasākuma dalībnieku kā vērtētāju. Šeit uzreiz jāsaka, ka konkurss vērtēšanas ziņā bija samērā sarežģīts, jo nav nekāda joka lieta dienas vidū nepilnas stundas laikā nodegustēt 13 alus paraugus, kuru stiprums ir robežās no 6 – 8 % alk. Šinī konkursā uzvarēja Jānis P., balvā no alus darītavas “Labietis” saņemdams stilīgu virtuves priekšautu.

Bija vēl kāds konkurss. Šo konkursu organizēja bruvepats.lv un uzdevums bija nogaršojot dažādus brūvēšanā izmantojamos iesalus, noteikt to veidu. Šis konkurss norisinās jau otro gadu, un nenoliedzami ir viens no sarežģītākajiem – jau otro gadu neviens no dalībniekiem nevar pareizi noteikt pat 50% iesalu. Šogad visprecīzākie bija 3 dalībnieki, bet par uzvarētāju tika pasludināts Mārtiņš A., kurš no finālistu trijotnes alu brūvē visnesenāk, un tāpēc ar iesalu garšu teorētiski pazīstams ir vismazāk.

Vēl vienu konkursu, paralēli lekcijai par brūvēšanā izmantojamajiem mēraparātiem, bija noorganizējis vēl viens mūsu atbalstītājs – SnapTest. Šinī konkursā ar pagaršošanas palīdzību vajadzēja noteikt misas blīvumu, kurš turpat uz vietas ar SnapTest rīcībā esošajiem mēraparātiem tik nomērīts. Sākotnējais misas blīvums bija OG 1.108 jeb 25,5 Plato, jeb 25,1 BriX. Visprecīzāk blīvumu noteica divi pasākuma dalībnieki, Ivars O. un Mārtiņš S. Finālā misa tika atšķaidīta. Atkārtoti šiem diviem dalībniekiem nogaršojot misu, par uzvarētāju tika pasludināts Mārtiņš S., kurš saņēma patiešām vērtīgu dāvanu no SnapTest – hidrometru.

Pasākumā divu dienu garumā piedalījās aptuveni 80 dalībnieku, kuri pa visiem kopā bija atveduši 395 litrus 81 dažādu alu. Visa pasākuma norises gaitā šis alus tika celts galdā, vairāk pieredzējušākie dalībnieki atbildēja uz mazāk pieredzējušāko jautājumiem, mājbrūvētāji dalījās savā starpā pieredzē gan recepšu jautājumos, gan tehnoloģiskos risinājumos, ko ieviesuši savā mājbrūvēšanas arsenālā. Tajā pašā laikā, pateicoties Odzienas muižas atbalstam, lielāki bērni tika nodarbināti radošajā darbnīcā, bet mazākie sacentās riteņskriešanā. Odzienas muižas aldaris Aigars vadīja ekskursiju jaunatvērtajā Odzienas kvasa brūzī, kurš drīzumā uzsāks darbu un ražos kvasu. Par ēdināšanu rūpējās kreatīvās un jaukās Odzienas muižas krogusmājas meitenes, pabaroja dalībniekus ar pusdienām un vakariņām, kā arī ar brokastīm nākamajā rītā. Pasākums bija noorganizēts tā, lai dalībniekiem būtu jādomā tikai par konkursiem un atpūtu. Sagurušākie varējam atpūsties numuriņos krogusmājā un kvasa brūža otrā stāva telpās. Īpaši priecē tas, ka šā gada pasākumā bija ļoti daudz tādu dalībnieku, kas šo pasākumu apmeklē pirmo reizi. Patīkami bija atskārst, ka beidzot mūsu vidū ir arī viena sabiedriski aktīva daiļā dzimuma aldare – Indra. Beigu beigās visi pasākuma dalībnieki nonāca pie vienota secinājuma – tik saliedēti, atvērti un komunikabli cilvēki reti kad ir sastopami vienviet. Patīkami bija arī vērot kā vēl 15 minūtes atpakaļ pilnīgi sveši savā starpā cilvēki ir atraduši kopīgu valodu un sarunājas tā, it kā būtu pazīstami jau gadiem. Un ir jau par ko ar… visus vieno kopīga interese par alu un tā darīšanu.
Pasākuma noslēgumā, kā jau katru gadu prombraucēji samainījās ar alu, atstādami atvesto, bet uz mājām paņemot cita kolēģa veikumu.

Sekojošajos vasaras pasākumos, kas tiks izziņoti mājbrūvētāju forumā: forums.kupla.lv, norisināsies diskusijas par nākamā, 2015. gada pasākumu un pamatkonkursu. Cerams, ka jau rudenī būs skaidrs kādu alu jāgatavojas brūvēt nākamajam kongresam. Visi laipni aicināti bariņā!

Atbildēt