Brūvē vienkāršāk – brūvē maisā

Labdien, dārgais lasītāj! Kādā Beersmith podcast’ā ar US brūveri dzirdēju joku ar lielu daļu patiesības, kas skanēja apmēram šādi: “Ja tu mīli brūvēt alu, tad tev ir jāmīl mazgāt traukus.” Mani galīgi neapmierināja mans trauku mazgātāja un smagumu cilātāja hobijs… Otrs dzinulis kaut ko mainīt bija tas, ka mēs esam divi brūveri (AKA matiss un Mikelis no foruma) un vēlējāmies vienā vārījumā iegūt vismaz 80-90l. Pēc tam, kad forumā padižojāmies ar saviem jaunajiem “dzelžiem”, Edgars mani palūdza uzrakstīt kādu rakstiņu par mūsu “viena trauka pilna tilpuma” brūvēšanas metodi. Īsumā es mūsu metodi raksturotu ar vārdiem – vienkārši, lēti un efektīvi. Visās nozīmēs. Ļoti sīki nestāstīšu par tehnisko pusi, jo sev piemērotākos risinājumu katrs labāk atradīs pats. Mēs izvēlējāmies tiešo elektrisko apsildi ar katlā iebūvētiem teņiem un misas cirkulāciju ar sūkni. Pagaidām pilnai laimei vēl trūkst filtrdibena, lai iesals maisā vienmērīgi varētu noklāties pa visu katla laukumu. Taču, kā pierāda prakse, filtrdibens varbūt nemaz nav vajadzīgs – sistēma strādā lieliski arī tagad. 75% efektivitāte abos pirmajos vārījumos to apliecina. Visas temperatūras pauzes un celšanas intervālus mums automātiski palīdz novadīt PID kontrolieris – pie iejavošanas tiek palaista programma un par katlu var aizmirst līdz sirēnas kaucienam. Kāpēc izvēle krita uz šādu risinājumu? Sākotnēji arī mēs ar draugu lauzījām galvu par klasisko trīs katlu modeli, visādi centāmies to modificēt savām vajadzībām. Taču pamazām man nāca apskaidrība, ka tiekšanās pēc tehnoloģiskās pilnības mūsu apjomiem ir neracionāla. Protams, 95% efektivitāte ir jauki, bet pat uz mūsu ~100l vārījumiem tas manuprāt nav ne laika, ne papildus investīciju vērts. Tāpēc mēs izvēlējāmies minimizēt izmaksas (1 katls vs 3, krietni samazinās visa “apsaite” – vārsti, pārejas, savienojumi, sildelementi u.tt) un maksimizēt vienā vārījumā iegūtā alus daudzumu. Vārīšanas process arī kļūvis ievērojami vienkāršāks un vieglāks. Tā kā mūs sildīšanas jaudu ierobežoja izvēle izmantot elektrību nevis balonu gāzi, tad tas bija vēl viens iemesls, lai atmestu visus HERMSveidīgos risinājumus, jo tas pēc būtības momentā uzrez uz pusi samazināja iegūstamās misas daudzumu (jo papildus vēl jāsilda HLT). Bijām paniekojušies arī ar 20l Braumeister pirmo modeli, līdz ar to jau bijām pazīstami ar elektrisku “single vessel brewing”. Tā soli pa solim nonācām līdz metodei, kurā vajag tikai vienu katlu un vēl kādu “unikālu” tehnoloģiju – no parastā audumu viekalā nopirkta poliestera auduma uzšūtu maisu. Tātād, ja ir katls un maiss, tad var sākt brūvēt alu!

Brūvēšanas process:
1. Izejot no vēlamā iegūstamā misas daudzuma, aprēķinam nepieciešamo sākuma ūdens daudzumu – zudumi olbaltumvielu putrā, iztvaikošana, graudos (tikai 0.6l vs 1l parastajās metodēs). Sildam līdz iejavošanas temperatūrai. Savu recepti sastādījām Beersmith, kurā iespējams izvēlēties BIAB aprīkojumu.
2. Iejavo graudus (“parastās” receptēs ~ 1kg uz 6-7l). Graudus var gan maisīt, gan nemaisīt, tā kā mums ir cirkulācija, tad mēs nemaism. Līdz ar to visas iejavošanas laikā misa filtrējas caur graudiem.
3. Pēc iejavošanas izceļam graudu maisu un ieliekam notecēties – izmantojam mūsu veco 50l katlu ar krānu. Un uzreiz jau varam celt misas t uz vārīšanu. Ja neskaita fermenteru stiepšanu uz pagrabu, tad maisa izdabūšana ir vienīgais fizisku piepūli prasošais darbs – mūsu gadījumā viens to bez palīglīdzekļiem (trīsis, vinča) nevarētu izdarīt, jo sākotnēji šķiet, ka cel visus 135l… Bet divatā – no problems, katlu jau pašā sākumā novieto uz zemes, maisu aptin ap brusiņu un lēnām izceļ ārā, ļaujot graudiem notecēties. 4. Arī apiņus pēdējā vārījumā likām maisos no tā paša auduma – šmuce katlā pēc tam mazāka un galvenais, ka var uzreiz pēc vārīšanas beigšanas tos izcelt ārā. Rezultātā atšķirības nejutu.
5. Dzesēšanai uztaisījām pretplūsmas dzesētāju no armētās vinila šļaukas un mīkstās kapara trubas.

6. Tīrīšana ir ļoti vienkārša, ja neskaita viļņoto un atlocīto teņu tīrīšanu – tam speciāli būs jānopērk mazas birstītes. Principā var uzlikt “pašattīrošos” režīmu – cirkulēt piemērota tīrīšanas līdzekļa šķīdumu.

Pirmais lāgera brūvējums tagas sagūlis 94 1L PET pudelēs, drīz būs garšojams pa īsto. Pagaidām izskatās ļoti cerīgi...
Tas arī viss – ātri, ērti un vienkārši.
Daži resursi:
– Ļoti klausāma un interesanta intervija ar BIAB veterānu: http://beersmith.com/blog/2011/02/24/brew-in-a-bag-biab-down-under-beersmith-podcast-10/
– Oficiālais forums, kur ātri var atrast visu nepieciešamo : http://www.biabrewer.info/
– Elektrīskā brūvēšana to the max, 95% efektivitāte kā norma – perfekti tehniskie risinājumi visiem, kas grib niekoties ar elektrību: http://theelectricbrewery.com/
– Pa vienkāršo: http://www.thebrewingnetwork.com/forum/viewtopic.php?t=4650 ; http://homebrewacademy.com/brew-in-a-bag-review
– Google, youtube…

Matīss

Atbildēt